OHNIŠTE – MIESTO S NAJKRAJŠÍMI VÝHĽADMI NA NÍZKE TATRY

OHNIŠTE – MIESTO S NAJKRAJŠÍMI VÝHĽADMI NA NÍZKE TATRY

Po šestnástich rokoch sme do plánu našich túr znova zaradili Ohnište.

Aj teraz sme si zvolili trasu   z Malužinej, cez Svidovské sedlo, ďalej na Slemä a Brtkovicu do Michalova. Čakalo nás takmer 20 kilometrov putovania s prevýšením 1000 m, v Národnom parku Nízke Tatry, mimo hlavného hrebeňa, s malým výskytom návštevníkov.

„Ohnište“ – tento názov môže byť pre niekoho, kto ešte o tomto mieste v Ďumbierskych Tatrách nič nepočul,  nezaujímavým. Avšak, kto len raz nakukol do máp alebo zadal do vyhľadávača na internete „Ohnište“, určite ho zábery na Okno a Veľkú ľadovú priepasť prekvapili. A kto už raz na Ohništi bol, určite si nenechá ujsť príležitosť znova navštíviť toto malebné miesto plné prekvapení. Poďme spolu objaviť jeho krásy.

Túru začíname na konci Malužinej, v ústí Svidovskej doliny, po krátkej úvodnej inštrukcii a spoločnom foto. Žltou turistickou značkou značený chodník, či skôr asfaltová cesta začína pri pomníku SNP – pri húfnici na podstavci z kameňov, ktorý vzápätí strieda areál obrovského lomu. Za kameňolomom okolitá príroda znovu naberá sviežu zelenú farbu. Sprevádza nás Svidovský potôčik, svojím zurčaním akoby nás poháňal vpred.

Po pol hodinke sa značka odkláňa z asflatky na príjemnejší terén lesnej cestičky a o čosi neskôr na ozajstný chodník. Potôčik sa s nami hrá na schovávačku v príjemnom lesíku. Čochvíľa nás chodník vyviedol na prvú nádhernú lúku obkolesenú hustou smrečinou a mohutným dolomiticko -vápencovým masívom Ohnišťa. Národná prírodná rezervácia Ohnište má vo vrcholových partiách ráz mierne zvlnenej krasovej plošiny.

Krátke osvieženie si doprajeme pri pramienku a už sme vo Svidovskom sedle, vo výške 1133 metrov nad morom. Otvárajú sa nám prvé výhľady na Ďumbierske Tatry. Rozložité sedlo postupne zarastá smrekmi, pribudol altánok, pamätník SNP – upravený k tridsiatemu výročiu SNP je stále na svojom mieste.

Sedlo je križovatkou chodníkov Svidovskou dolinou do Jánskej doliny a z Rovnej holi na Ohnište. Zo Svidovského sedla na Ohnište sledujeme zelený chodník, veru dosť strmými serpentínami.

Zafučíme sa, zapotíme, občas sa priblížime k sivým bralám a my si myslíme, že to sa oblaky nad nami zbierajú.

Chodník na Ohnište je vyznačený veľkým oblúkom do sedla Pod Ohnišťom, pred šestnástimi rokmi malo názov Poľana Ohnište. Tu nás čakajú ďalšie prekvapenia.

Kto by očakával rozľahlú planinu vo výške 1400 – 1500 m?

To sme už v srdci tejto prekrásnej prírodnej rezervácie európskeho významu. Vrcholovú časť tvorí krasová planina s priepasťami, škrapmi, suťami a závrtmi, ktorú ohraničujú strmé zrázy a impozantné skalné galérie. Ohnište je rezerváciou s bohatou kvetenou vysokohorských lúk – žltohlav európsky zapózoval aj pred našimi foťákmi. Tiež si tu nažívajú rôzne zvieratká a hmyz. Ohnište má dva vrcholy, k hlavnému vrcholu vo výške 1538 m sa predierame  ozajstným pralesom. Odmenou je jeden z najkrajších výhľadov v Nízkych Tatrách. Kocháme sa pohľadmi na vrcholy Nízkych Tatier, no vidíme aj Vysoké a Západné Tatry, či Chočské vrchy. Pri lepšom počasí, bez oparu, sú vidieť aj Oravské Beskydy.

Po výhľadoch, oddychu, doplnení energie z našich batôžkov a spoločnom foto poberáme sa ďalej – na Slemä. Cestička je príjemná, stúpanie strieda klesanie, lúky zase riedky lesík na brale. Michalovské sedlo oddeľuje masív Ohnišťa od masívu Slemä. Z vrcholu Slemä krátka odbočka nás dovedie k ďalšiemu pamätníku SNP a troske zostreleného lietadla s neďalekou vyhliadkou. Popozeráme, pofotíme a ideme ďalej.

Už nás čaká len návrat z výšin, z jedného výnimočného miesta našej prírody, dole – do doliny. Strmý chodník ide okolo pozorovacieho a bojového bunkra Slemä. Otvárajú sa nám výhľady na Liptovskú Maru, Liptovský Mikuláš,  aj na Západné Tatry. Nevieme, na ktorú stranu skôr pozerať, či na skalné steny, okolo ktorých sme prechádzali, okolitú zeleň alebo zahmlené vrcholky hôr. Zo Sedla Brtkovica nás čaká posledných 5 km lesných a lúčnych ciest do Michalova. Vraciame sa naspäť do civilizácie – začínajú sa objavovať chatky, aj autá s chatármi. Z doliny znova obdivujeme strmé skalné zrázy masívov tohto prekrásneho kúta Nízkych Tatier.

Cestou domov v nás ešte doznievajú dojmy z celodenných výhľadov a nevšedných zážitkov.

Ak máte chuť spoznávať krásy našej prírody, pridajte sa k nám.

Našou najbližšou akciou je Borišov – rozprávkový raj Veľkej Fatry.

Všetkých vás srdečne pozývame spoznať túto časť Liptova.

EMi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.