Z Donovál do Španej Doliny –  za poznaním histórie a krásami prírody

Z Donovál do Španej Doliny –  za poznaním histórie a krásami prírody

Po jarnej túre na Ostrú je v májovom kalendári nášho klubu turistov prechod z Donovál do Španej Doliny.

Ráno nás zobúdza klopkanie dažďa na parapetné dosky aj so vzdialeným zahrmením.

Iste si mnohí kládli Hamletovskú otázku: „Ísť, či neísť?“.

Času na rozhodovanie bolo málo. Čochvíľa nás v autobuse sedí všetkých 44 účastníkov a dážď nás vyprevádza z Hnúšte. Kratučké prestávky boli osviežením a priestorom na skúmanie vývoja počasia.

Po ôsmej vystupujeme z autobusa, dáme spoločné foto a vydávame sa rozľahlým lúčnym sedlom Donovál za cieľom našej dnešnej cesty. Vrchol lyžiarskeho vleku na Novej holi sa pred nami schováva v hmle.  Turistický chodník je spojený s cyklochodníkom, lyžiarskou trasou, bežeckou trasou a náučným chodníkom.  

Za malým kopčekom, hneď na začiatku našej trasy prechádzame osadou Bully, kde je čo obdivovať – milé domčeky, kostolík, aj pripomienku partizánskych bojov. S pribúdajúcimi kilometrami túry sa mraky postupne pretŕhajú a vykukne slniečko. Aby sme sa veľmi nepotili, svieži vetrík nás cestou neúnavne ovieva, občas aj zasype poriadnou dávkou peľu z kvitnúcich ihličnanov.

Zastavujeme na oddych pri turistickej útulni Na Kráme neďaleko Krčahov – Kováčka. Z bývalej pastierskej koliby neskôr ošarpanej útulne vyrastá miesto na kvalitný oddych, relax aj prenocovanie.  Osviežime sa v kreslách vystlaných kožušinami, poohrievame na slniečku a vydávame sa ďalej. 

Trasa vedie striedavo lúkami a lesíkmi. V jednom nás opojí silná vôňa už zakvitnutého medvedieho cesnaku. Na čistinke, pomedzi stromy vidíme Ľubietovský Vepor, veľmi sa podobá tomu nášmu, Klenovskému Vepru. Ďalšou zastávkou Izbica s kúskom Špaňodolinského banského vodovodu. Je ukážkou zručnosti našich predkov zo 16. storočia. Tento 36 kilometrový vodovod privádzal vodu pre bane v Španej Doline až spod Prašivej. Vodovod fungoval ešte začiatkom 20. storočia.  

Históriu strieda príroda a čiastočný výhľad z Jelenskej skaly. Chodník na Jelenskú skalu aj keď bez turistického značenia je  dobre vyšliapaný. Výhľady na Krížnu, Ploskú, Čierny kameň vo Veľkej Fatre so zvyškami snehových políčok sú úchvatné. Vraciame sa naspäť na značkovaný turistický chodník. Chodník je udržiavaný a dobre značený, ide sa nám dobre, občas nás obehnú cyklisti. Počasie je výborné a času máme dosť. Niektorí sa rozhodnú nasledovať náučný chodník a do Španej Doliny ísť cez Šachtičky. Rozhľadňa na Šachtičke, vzdialená od Banskej Bystrice len 7 km ponúka výhľady na pahorky Veľkej Fatry, aj Nízkych Tatier. Nakoniec prichádzame do Španej Doliny, miesta plného baníckej histórie, unikátnych krytých schodov ku kostolu Premenenia Pána a haldou hlušiny z vyťaženej šachty Maximiliána, ktorá vytvára charakteristickú panorámu s dobrým výhľadom na okolie. Nasýtení výhľadmi na rozvíjajúcu sa jarnú prírodu Starohorských vrchov a informáciami o histórii Španej doliny a okolia sa vraciame domov.

Už teraz sa tešíme na našu nasledujúcu akciu, túru v Nízkych Tatrách, na ktorú Vás všetkých pozývame.

EMI

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.