Výstup na najvyšší vrch Západných Tatier – Bystrú

Výstup na najvyšší vrch Západných Tatier – Bystrú

Letná sezóna je v plnom prúde a to umožňuje aj absolvovanie vysokohorskej turistiky.  Našim  cieľom bola Bystrá, najvyšší  vrch Západných Tatier.

Bystrá je pomenovaná podľa Bystrej doliny, nad ktorou sa vypína. A dolina dostala názov od Bystrého potoka , ktorý ňou preteká.  Bystré je teda všetko okolo.

Ako vždy aj teraz sme mali pripravenú trasu A  trasu B. Tí, ktorí dali prednosť  ľahšej prechádzke spojenej s návštevou Pribyliny  sa vybrali trasou B. Múzeum liptovskej dediny je obrazom stredoveku. Reprezentuje znaky ľudovej tradície. Zaujímavý je aj kostol Panny Márie, ktorý sa nemohol obísť.

My, ktorí sme si zvolili trasu A, sme výstup zahájili v Hrdove. Po žltej značke stúpame cestou , ktorú využívajú lesníci na zvoz dreva.  Po prechode kalamitnou oblasťou  vstupujeme do horskej krajiny. Obdivujeme krásnu kvetenu, ktorá je v tomto období najkrajšia . Počasie z rána neukázalo svoju krajšiu tvár ale postupným stúpaním oblačnosť ustúpila  a nám sa naskytne pohľad na skalnatý Grúň, Nižnú Bystrú a zaoblený vrchol Bystrej.

Po úspešnom zdolaní serpentín,  pohľadu neunikne majestátny Kriváň.

Na vrchole bol oddych, veď sme  sa  poriadne zapotili, pomaly dopĺňame energiu  a samozrejme fotíme, pokým je slnečno, pretože rýchlo prichádzajú oblaky. Spoločnosť nám na vrchole robia  kamzíky , ktoré sa predvádzajú v plnej kráse.

Zostup je prudký ale zvládnuteľný.  To čo sme vyšliapali hore, to musíme teraz zostúpiť , kolená dostanú poriadne zabrať. Račkovou dolinou zostupujeme až do jej ústia, koniec sme dosiahli po 10 hodinách od štartu.

Unavení ale šťastní z pekne stráveného dňa pri pohári piva, kofoly, kávy konštatujeme, že to stálo za to. Západné Tatry nás nesklamali, už sa tešíme na  18.08.., kedy nás čaká výstup na Kôprovský štít.

Andy Ba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.