Cestou Márie Séchy

Cestou Márie Séchy

Náš klub turistov sa zúčastňuje na pravidelnej januárovej Ceste Márie Széchy, organizovanej turistami z Rimavskej Soboty.

Aj v tomto roku tomu bolo tak. Desať členov nášho klubu sa vybralo v sobotu 14. januára 2023 na túru z Nižného Skálnika, cez Maginhrad, Horné Zahorany a Kamenného Janka do Vyšnej Pokoradze, kde nás čakalo príjemné občerstvenie.

Celou cestou a celý deň nás sprevádzala hmla, raz hustejšia, inokedy redšia, miestami sa už – už zdalo, že vykukne slniečko. Pod nohami a na topánkach sme mali blata neúrekom – vo sviežej zelenej tráve a na asfaltke sme sa ho snažili zbaviť.

Všetko toto nám vylepšovali fašiangové „čiapky“ na hlavách niektorých našich a sobotských turistov.

Výstup na Maginhrad cez neznačkované bývalé pieskovcové bane nad Nižným Skálnikom, so zreteľnými stopami skamenelín, dierami, aj veľkým oknom v brale bol zaujímavý. Pieskovcové útvary odhaľované počas ťaženia pieskovca na stavbu ľudských obydlí už od 14. storočia so stopami  činnosti dávnej prírody nás očarili.

Z vyhliadky na Maginhrade sme si dnes výhľady na Rimavskú dolinu, Sinec, ani Tatry neužili.

Horné Zahorany podriemkávali v sobotňajšom tichu rušené len našou prítomnosťou a občasne aj autami. V neďalekom lesíku za Hornými Zahoranmi sa už ozývali prvé spevavce, opatrne prehliadajúce terén, či je už ten správny čas.

Z Cesty Márie Széchy sme ešte odbočili pozdraviť Kamenného Janka. Po chvíľke nás chodníček od Kamenného Janka priviedol na lúky a asfaltku smerujúcu do Vyšnej Pokoradze.

Posilnení občerstvením pripraveným turistami z Rimavskej Soboty, za ktoré im veľmi pekne ďakujeme, ukončili sme našu tohtoročnú  Cestu Márie Széchy na autobusovej zastávke v Kľačanoch.

Už teraz sa tešíme na všetky plánované akcie v tomto roku.

EMi


Warning: Undefined variable $SLGF_Hover_Color in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 109

Warning: Undefined variable $SLGF_Show_Gallery_Title in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 208

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 225

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.