CINOBAŇA – SPOZNAJTE JUŽNÚ ČASŤ VEPORSKÝCH VRCHOV

CINOBAŇA – SPOZNAJTE JUŽNÚ ČASŤ VEPORSKÝCH VRCHOV

Náš klub turistov usporadúva vlastné akcie a každoročne sa zúčastňuje tradičných akcií organizovaných okolitými klubmi turistov.

Na podnet nášho dlhoročného člena, Paľka z Cinobane, sme prijali pozvanie na netradičné podujatie organizované KT Pustý hrad Zvolen v južnej časti Veporských vrchov, na Prechod cez Tri chotáre.

Na prvý pohľad spojenie Veporské vrchy a Tri chotáre, môže človeka pomýliť. Veporské vrchy sú stále tie isté, poctili sme ich našou návštevou v tomto roku už viackrát. Tri chotáre, teraz to bude celkom niečo iné.

„Tri chotáre“ je veľmi obľúbený názov kopčekov, vrcholov a v našom prípade aj chaty.

My sme sa nedali pomýliť – stačilo nasadnúť do toho správneho autobusu v poslednú aprílovú sobotu a už sa vezieme priamo do Cinobane. Táto malebná, kedysi banícka obec (bola dve storočia mestom), ukrýva bohatú históriu až z čias kyjatickej kultúry, remeselnú slávu sklární a železiarní, s  ťažbou zlata, striebra, medi v okolí.

Túru nezačíname priamo v Cinobani, ale pár kilometrov ďalej, v miestnej časti Hrnčiarky, na konci veľmi peknej doliny Banského potoka. Tajomno doliny umocňuje zatiahnutá obloha a jemný dáždik vyprevádzajúci nás na našu dnešnú túru – pre mnohých, v tomto kraji prvú – objaviteľskú. Prechádzame okolo chalúpok a chát – obývaných, neobývaných, starších aj zrenovovaných.

Naši kamaráti z Cinobane – Paľko a Marienka veľmi ochotne odpovedajú na naše zvedavé otázky o histórii usadlostí, o menách okolitých, milých kopčekov odetých do bielych kvetov čerešní. O chvíľu je po prehánke a my prichádzame do Sedla Prieraz. Sedlo je vhodným miestom na spoločné foto.

Obdivujeme sviežu jarnú zeleň s výhľadmi do širokého okolia a na vodnú nádrž Málinec. Ďalej nás turistický chodník značený zelenou farbou vedie popod Tri chotáre s nadmorskou výškou 834 m k chate Tri Chotáre, kde nás čaká príjemné prekvapenie – občerstvenie v podobe kapustnice, pivka, kávičky a oddychu vo veľmi peknom prostredí.

Za pripravené pohostenie veľmi pekne ďakujeme organizátorom, kuchárom a všetkým pomocníkom, ktorí nám toto pohostenie pripravili.

Oddýchnutí a posilnení pokračujeme zelenou značkou smerom do sedla Šutova jama a do Cinobane, obkolesení mäkkou siluetou okolitých kopčekov, čerstvou jasnou zeleňou prebúdzajúcej sa prírody.

Ani sa nenazdáme, ocitáme sa nad Cinobaňou.

Spoza oblakov sa vytiahlo slniečko a krášľuje nám výhľady na Cinobaňu a celú dolinu. Na námestí je čulo, dovárajú sa súťažné Cinobanské kotlíky guľášu. Rozvoniavajú čerstvé langoše, aj cukrová vata. Oku lahodia domáce koláčiky a smäd zaženie dobré, čapované pivko.

Aby tých prekvapení bolo ešte viac, na záver našej túry absolvujeme ešte „gangovô“ – malé, ale srdečné pohostenie u Paľka „na gangu“.

Ďakujeme.


Warning: Undefined variable $SLGF_Hover_Color in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 109

Warning: Undefined variable $SLGF_Show_Gallery_Title in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 208

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 225

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.