JÁNOŠÍKOVÝMI DIERAMI NA ROZSUTEC

JÁNOŠÍKOVÝMI DIERAMI NA ROZSUTEC

A máme to za sebou! 8. augusta sme absolvovali náš druhý tohoročný turistický zájazd. Ako cieľ sme si s odstupom času opäť naplánovali výstup na Veľký Rozsutec.

Začiatok nášho výstupu je pomerne ďaleko (cca 180 km). Autobusom do Terchovej vyrážame v skorých ranných hodinách. Cestuje sa nám pohodlne, sem-tam voľné miesto, možnosť povystierať sa. Túru sme začali v Bielom potoku. Sústavou tiesňav, kaňonov a rôznych skalných útvarov vstupujeme do Jánošíkových dier. Dolných, Horných a Nových. V dierach sa nachádza viac ako 20 vodopádov a turistov neúrekom. Je to najkrajšia a najobľúbenejšia časť Malej Fatry. Aj keď trasy boli pripravené dve, nakoniec si každý mohol zvoliť aj ďalšie varianty, ktoré nám tento krásny kraj umožňoval.

Počasie je ideálne, horúca sobota priam láka do hôr.

Celý výstup si neskutočne užívame. Keďže o turistov nie je núdza, na skalách treba byť opatrný. Zástupy pri reťaziach, chce to len trpezlivosť. A výhľady? Kam len oko dovidelo. A z vrcholu veľké „ahóóój“ s ozvenou pre kolegov, turistov z RS, ktorí sa v ten istý deň nachádzali na Veľkom Choči. Ako hore, tak aj dole. Alebo pokračovať ďalej? Kto sa ako rozhodol, kto sa na čo cítil. Poniektorí absolvovali Rozsutce aj obidva (aj Veľký, aj Malý). Túra ako taká sa radí medzi pomerne náročné, o čom sme sa mohli aj presvedčiť. Najdôležitejšie bolo to, že sme sa všetci stretli v dohodnutom termíne a čase.

Záverečný úsek do Zázrivej – Petrová bolo potrebné jednoznačne zavŕšiť aspoň jedným oroseným pivkom U Juraja, tentokrát zaslúžene. Však sme niečo aj vypotili! Všetci príjemne fyzicky unavení opúšťame krásy Malej Fatry a veľkým potleskom odmeníme našich najmladších, ale statočných turistov, Maroška, Romanku a Martinka za ich nebojácnosť a vytrvalosť.

„Ej, Rozsutec, Rozsutec, ty vysoký kameň,

zdolaný si bol v sobotný krásny deň.

Už či Veľký alebo Malý,

veď tak sme na Teba chceli.

Tridsiatipiati, však to bolo dosť,

nie všetky diery sú pre radosť.

Po túre opúšťame krásy Malej Fatry,

v septembri nás čakajú Západné Tatry.

Dovtedy ešte Hradová a Clementisova cesta,

pre všetkých nájde sa dosť miesta.“

evon, KST Hnúšťa


Warning: Undefined variable $SLGF_Hover_Color in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 109


Warning: Undefined variable $SLGF_Show_Gallery_Title in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 208

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 225

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.