Jesenný výstup na Sinec

Jesenný výstup na Sinec

Náš klub turistov tradične organizuje jesenný – novembrový výstup na Sinec. Aj keď tento výstup je vždy na to isté miesto, každý rok je tento výstup iný.

Zažili sme výstupy v chladnom počasí, s mrholením, hmlou, so snehovými vločkami, ale aj v slnečnom počasí. V tomto roku sa náš výstup niesol v znamení nádherného slnečného počasia, bez hmiel, dokonca aj bez vetríka. Ráno nás Klenovec privítal trochu chladnejším počasím. Po uvítaní účastníkov a krátkej póze pred fotoaparátom sa už rozohrievame stúpaním do Sedla Chorepa modroznačkovaným turistickým chodníkom.

Spolu so slniečkom postupne naberáme výšku a pred nami sa otvárajú prvé výhľady na Klenovec, Ostrú, Klenovskú Poľanu, vodnú nádrž. Neskôr pribudnú výhľady na Hradovú, vzadu Fabovu hoľu a vpravo sa začína črtať Klenovský Vepor. Zo Sedla Chorepa vidíme do Kokavskej doliny, učupené domčeky na Šoltýske, vzadu Poľanu nad Detvou. A na druhej strane zase Železník, Polom.

Takto obdivujúc okolitú prírodu poľahky, veľmi príjemným terénom, dostávame sa na Bodnárku. Z Bodnárky k horárni na Sinci je to už len na skok. Aj táto časť nám poskytuje nádherné výhľady na končiare Vysokých Tatier, Kráľovu hoľu, Stožky.

S hlavami plnými tých krásnych výhľadov, zato však s vyprázdnenými žalúdkami prichádzame k horárni. Klasická opekačka v ničom nepripomínala novembrový dátum. Po posilnení a oddychu sa pomaly poberáme na cestu do Hnúšte, červenou turistickou značkou, cez Železnú tablu.

Zo Železnej tabli vedú nadol tri  turistické chodníky – jeden, modroznačený do Hnúšte, druhý, žltoznačený do Rimavského Brezova a tretí, červenoznačený do Rimavskej Bane.

Poniektorí z nás sme dostali chuť pozrieť sa na vrchol Sinca.

Vrchol Sinca sa nachádza blízko žltej turistickej značky v smere do Rimavského Brezova. Z vrcholu máme výhľady na dedinky, lesy, polia, kopce smerom do Maďarska. Ešte „skontrolujeme“ jamy – pozostatky po údajných hľadačoch  pokladov  a vydávame sa domov – do doliny. Aj slniečko už pomaly sadá za Sinec. Na krátku chvíľu sa pristavíme pri limbách a čochvíľa sme doma.

EMi


Warning: Undefined variable $SLGF_Hover_Color in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 109

Warning: Undefined variable $SLGF_Show_Gallery_Title in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 208

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 225

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.