KDE ZNAČKY NIET, NO OPLATÍ SA VIDIEŤ

KDE ZNAČKY NIET, NO OPLATÍ SA VIDIEŤ

Nebýva často, aby sme sa vydali na túru mimo značených turistických chodníkov. Ak však chceme vidieť nevidené a navštíviť nenavštívené, niet iného východiska. A dobre sme urobili.

Prvá júnová sobota nás obdarila krásnym, slnečným počasím. Na trase dlhej cca 22 km sme prešli z Rimavského Brezova na Klinové a  do Kyjatíc, odkiaľ sme horou zbehli do neďalekej obce Striežovce. Obedňajšiu prestávku sme si dopriali v obci Hrušovo.

Ako dobre nám padlo „nanukové osvieženie“ v malom rodinnom obchodíku.

Nad dedinou sme objavili menšiu drevenú rozhľadňu o ktorej sme ani nevedeli. Hrebeňom pokračujeme po lesnej ceste, zbierame materinu dúšku a na prekvapenie sa nám predviedla aj malá diviačia rodinka. Úsek smerujúci z Hrušova na Lipovec vedie väčšinou lesným terénom. Ani sa nenazdáme a zrazu sa ocitáme na lúke, odkiaľ vidieť takmer na všetky svetové strany s výhľadmi na Sinec, Laz – Slopovo, Železnú bránu, časť Vepra, Tŕstie. Kráľová hoľa tiež dobre viditeľná, Kohút, Železník… . Z dediniek sa najvyššie vyníma Polom, Krokava, bližšie k nám Poproč a pod Železníkom Železník. Priznám sa, prvýkrát v živote som na tomto mieste a neviem sa vynadívať. Nehovoriac o tom, že týmto úsekom vedie aj cyklotrasa, ktorú sa určite oplatí prejsť.

Slnko pečie, ruky sa nám sfarbujú do hneda, niektorým do červena.

Chvíľu odpočinku si doprajeme  pri vrcholovej stanici niekdajšieho lyžiarskeho vleku smerujúceho z Potoka na Lipovec. Myslím si, že sme všetci unesení týmto krajom. Máme pred sebou poslednú obec, Ratkovskú Suchú. V dedinke je pomerne rušno. Dedinou sa rozlieha zvuk kosačiek  chalupárov. Miestny snehuliak teplotám odoláva a nie a nie sa rozlúčiť. Vhod nám prišlo osvieženie pri studni v strede dediny. Keďže do odchodu autobusu máme chvíľu času, je čas aj na oddych a nám, ktorým sa zdalo ešte 22 km malo, sme si pridali ďalšie 3 až na rázcestie Rovné – Burda.

Kedy sa sem vrátime, neviem, ale dôvod určite je a už teraz mám predstavu o budúcich (aj keď turisticky neznačených) trasách. Verím, že všetci 26, ktorí sa tejto akcie zúčastnili sa do svojich bydlísk vrátili spokojní a príjemne fyzicky oddýchnutí.

 

Evon pre KST Hnúšťa

 


Warning: Undefined variable $SLGF_Hover_Color in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 109

Warning: Undefined variable $SLGF_Show_Gallery_Title in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 208

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 225

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.