KOHÚT 2023 – NÁŠ LETNÝ FESTIVAL

KOHÚT 2023 – NÁŠ LETNÝ FESTIVAL

Leto je v plnom prúde a s ním dovolenky, výlety, túry, oddych.

Po pandémiou obmedzujúcich  rokoch sa rozbehla aj sezóna festivalov –  podujatí zábavy, oddychu a nových zážitkov s rôznym zameraním .

Náš turistický klub pripravil na 12. augusta jeden zaujímavý „festival“ – výstup na Kohút, na druhý najvyšší vrch Stolických vrchov. Aj keď výškou je až druhý, svojou krásou môže byť pokojne aj prvý. Ak neveríte, kľudne sa opýtajte hocikoho z 34 účastníkov tohto podujatia.

Túru začíname necelý kilometer za Revúčkou po uvítaní vedúcim akcie a minútovým tichom na  pamiatku nášho nedávno zosnulého turistického kolegu, Bohuša Palúša.

Modrý turistický chodník nás vedie príjemným lesíkom k Chate Parajka. Na piatich kilometroch prekonávame 800 výškových metrov. Cesta je zaujímavá, je čo obdivovať – mohutné stromy, zurčiace malé potôčiky s minivodopádmi ponáhľajúce sa do Pstružného potoka, všelijaké skalné útvary spiace pod mäkučkým machom, kuriatka a iné huby naoko sa schovávajúce v lístí. Chvíľu je cesta široká a mierna, vzápätí sa zúži alebo prudko zabočí. Naše oči sú už vycvičené – striehneme na turistické značenie. Stúpanie sa mení z menšieho na prudšie, aby trošičku zvoľnilo v serpentínach. Úzky chodník občas lemuje hustý a dosť vysoký lesný porast trávy, aj so žihľavou. Ani sa nenazdáme a pár strmých serpentín v hustej tráve s čiernym podzolovým – humusovitým bahnom nás privádza k Chate Parajka. Nachádzame tu výborné miesto na oddych.

Je tu studnička s vodičkou, miesto na posedenie a posilnenie sa.

Nielen pre deti sú tu dve originálne hojdačky a neďaleká vyhliadka s dychberúcim výhľadom do široka, do ďaleka.

Tu prehodnocujeme svoje sily a delíme sa na tri skupinky. Jedna, ide cez na Kohút cez Malý Kohút, druhá z vyhliadky priamo na Kohút modrou značkou a tretia popod hrebeň Kohúta a Faltenovho vrchu k poľovníckej chate Skalica. Od Chaty Parajka v nadmorskej výške 1130 metrov, na Kohút s výškou 1409 m n. m., nás čaká na krátkom úseku slušný stupák. Veterná smršť Žofia, ktorá vystrájala na vrchných častiach Kohúta a Stolice, s následnou kalamitou v podobe lykožrúta sa paradoxne postarala o nádherné výhľady na Muránsku planinu, Veporské vrchy, Nízke Tatry, Volovské vrchy, Revúcku vrchovinu. Spoznávali sme Kráľovu hoľu, Muránsky hrad, Tŕstie, Železník, Sinec, Martinovu dolinu, Hrdzavú dolinu, aj Jelšavu, Revúcu, Muránsku hutu, či Prednú Horu.

Pozostatky kalamít sú očividné na hrebeni Kohúta – pár suchých ihličnanov, pod ktorými je už slušný lesný podrast –hustá lesná tráva, machy paprade, malinčie, jarabina, pripravujú podmienky pre budúci les, z ktorého je už vidieť malé stromčeky. Popadané suché stromy tvoria slušnú prekážkovú dráhu. Odmenou sú rozľahlé kríky čučoriedok s chutnými čučoriedkami, ktoré nás občerstvujú až do Faltenovho sedla. Z Faltenovho sedla pokračujeme červenou značkou do Muránskej Zdychavy. Je to už len posledných 5,5 km túry a 730 výškových metrov zostupu.

Od poľovníckej chaty Skalica nás sprevádzajú pramienky zásobujúce Poťahajský potok. Všetky pramienky a potôčiky sa v doline spájajú do hučiaceho toku Zdychava. Pomaly sa približujeme k horským lúkam. Červený turistický chodník sa na chvíľku „schoval“. Tu sa ukázali naše orientačné schopnosti – do Muránskej Zdychavy sme prišli všetci – aj keď rôznymi cestičkami.

Muránska Zdychava je zaujímavá dedinka v úzkej dolinke pod Kohútom, s históriou siahajúcou až do čias vzniku muránskeho panstva, ktorého bola súčasťou podľa daňového registra z roku 1427. Na okolitých lúkach sa v minulosti choval dobytok, hlavne ovce a kozy. Neskôr bolo hlavným zamestnaním drevorubačstvo, uhliarstvo a povozníctvo.

V dedinke môžeme vidieť veľa dreveničiek. V jednej z nich, v Ľudovom domčeku, sú miestne starožitné predmety. Dominantou  je novopostavený rímskokatolícky kostol. Vedľa neho stojí murovaná zvonica. Ku kostolu vedie krížová cesta.

Túra bola skvelým „festivalom“ na tomto, turistami málo navštevovanom, avšak nádhernom mieste Stolických vrchov s množstvom úžasných zážitkov, výhľadov, oddychu, aj objavovania histórie pri vynikajúcom počasí.

Ak aj vy chcete zažiť podobné „festivaly“ pripojte sa k nám.

Najbližšia akcia je plánovaná na 26. augusta. Všetci ste srdečne vítaní.

EMi


Warning: Undefined variable $SLGF_Hover_Color in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 109

Warning: Undefined variable $SLGF_Show_Gallery_Title in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 208

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 225

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.