OD OBCE K OBCI ALEBO Z VŔŠKU NA VŔŠOK

OD OBCE K OBCI ALEBO Z VŔŠKU NA VŔŠOK

Pod týmto podnadpisom nás klub hnúšťanských turistov pozýval na potulky jarnou prírodou, tentokrát Revúckou vrchovinou, v sobotu 20. apríla 2024. Touto trasou – netrasou sme pred štyrmi rokmi objavili pekné zákutia, za ktorými netreba cestovať ďaleko –  pre nás domácich – čo by kameňom dohodil. A veru by to musel byť poriadny kameň a poriadny – 22 kilometrový hod, z Rimavského Brezova na Ratkovskú Suchú, ktorý by kopíroval našu túru.

Aj tento rok túru začíname spoločným fotografovaním po vylodení z vlaku v Rimavskom Brezove.

Prvá dolina, žltou turistickou značkou značená,  je Šťavičná dolina. Okolo šťavice, je chodník zarastený, tak volíme lesnú cestu. Na hrebeni, v sedle Klinové, križujeme Cestu Márie Széchy.  Dnes Máriu Széchy opúšťame – sledujeme chodníček do osady Klinovo. Krátkou obhliadkou pár domčekov prejdeme Klinovo a už smerujeme lesíkom, cestičkou, necestičkou do dolinky zase na kopček a znova k potôčiku a to už stúpame do Kyjatíc.

V Kyjaticiach máme možnosť absolvovať  prehliadku Kyjatického kostolíka  s veľmi zaujímavými informáciami z histórie a obnovovania fresiek v podaní miestneho starostu, za čo mu veľmi pekne ďakujeme. Z Kyjatíc pokračujeme asfaltkou smerom na Babinec. Výdatne nám pomáha studený vetrík, čochvíľa aj silnejší vietor. Babinec na našej trase nemáme, tak netrpezlivo pozeráme, kedy sa objaví lesná cestička do ďalšej dedinky na našej trase, do Striežoviec.

Aha, cestička je tu – vedie nás do lesa – a zachráni nás od ľadového vetra.

Striežovce vidíme zhora. Z lúčky sa nám otvárajú výhľady do ďalšej doliny a kopčeky okolo doliny Striežovského potoka.  Cestička nás vedie až za Striežovce. Domáci tu asi nie sú zvyknutí, aby ich navštevovali turisti. Pokračujeme dole dolinou – do Hrušova. V Hrušove si doprajeme dlhší oddych, posilníme sa zásobami z našich batohov. Dlho sa nezdržíme, vietor nás znova posiela ďalej – smer Lipovec. Celý čas nás sprevádza svieža zeleň jarnej prírody, aj kvietky v záhradkách pri domčekoch. Však tie najkrajšie skvosty nás čakali až za Hrušovom. Sú to perovníky pštrosie, ktoré môžete vidieť v celej svojej kráse v neďalekom chránenom areáli – Alúviu Blhu.

My dolinu Blhu opúšťame, stúpame na hrebeň Hlaviny, kde nás čakala lúka s nádhernými kytičkami zakvitnutých hlaváčikov jarných – žltučké kvietky vypadali ako malé slniečka. Nášmu oku neuniklo ani pár vstavačov purpurových (jeden druh z našich slovenských orchideí). Zvlnený terén – z kopčeka na kopček nás privádza až k Lipovcu. Na nádhernom vyhliadkovom mieste, okrem scenérie okolitých hôr, blízkych aj vzdialenejších rozoznávame ďalšie dedinôčky – Poproč, Polom a Ratkovskú Suchú – cieľ našej dnešnej túry.

A tu sa začína predstavenie pravého aprílového počasia.

Už od rána nám naznačovalo, že sa bude s nami hrať – chvíľu nás sprevádzalo slniečko a hneď mrholilo, potom zase zadulo. Ale z vyhliadky na Lipovci toto divadlo nemalo chybu. Oblaky na severe postupne temnejú, schovávajú Polom, prevaľujú sa. Po chvíľke vidíme, ako dážď postupuje chotárom, smeruje k Železníku, zatiaľ ešte kúpajúcemu sa v slniečku. Vidíme, že v suchu neostaneme ani my.  Rozhodujeme sa, či pokračujeme na Suchú alebo sa schováme v búdke autobusovej zastávky na Lipovci. Schovávačku sme nechali pre slabšie povahy a vydávame sa na poslednú etapu dnešnej túry – na Ratkovskú Suchú.

Znova ideme z kopčeka na kopček, kocháme sa prírodou, žasneme nad kukaním kukučky, aj nad cvrlikaním cvrčkov na lúkach. A to už nás slušne polieva dáždik z jasného neba a predvádza nám dúhy, ako odmenu za našu dnešnú vytrvalosť a radosť z rozkvitnutej jarnej prírody. Príjemne oddýchnutých od každodennej rutiny a dobre vyvetraných nás autobus vezie naspäť – domov.

Ak aj vy máte chuť objavovať krásy prírody v našom blízkom okolí, pozývame vás na našu ďalšiu akciu – na Ostrú.


Warning: Undefined variable $SLGF_Hover_Color in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 109

Warning: Undefined variable $SLGF_Show_Gallery_Title in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 208

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 225

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.