PRIELOM HORNÁDU – PO ROKOCH OPÄŤ V RAJI

PRIELOM HORNÁDU – PO ROKOCH OPÄŤ V RAJI

Začína sa prvý letný mesiac a v kalendári akcií nášho klubu turistov svieti pozvánka hneď na prvý deň, na Medzinárodný deň detí a rovno do raja, presnejšie do Slovenského raja, do jednej z najkrajších tiesňav. Okrem našej pozvánky do raja, boli lákadlom aj akcie organizované mestom Hnúšťa v rámci tohtoročných Dní mesta Hnúšťa. Aj táto naša turistická akcia sa uskutočnila s finančnou podporou mesta Hnúšťa.

Do karát nám veľmi nehrala predpoveď počasia, s pravidelne / nepravidelne sa opakujúcimi búrkami a prívalovými dažďami v posledných týždňoch. Kvôli výstrahám pred búrkami sme preložili našu predošlú akciu, výstup na Kráľovu hoľu.

Neboli sme veru nadšení predstavou o preložení ďalšej akcie.

Tak, sledujúc predpoveď počasia aj stokrát za deň na všelijakých meteorologických stránkach, sme očakávali prvý jún. V sobotu ráno nás do autobusu nastúpilo viac ako 30. Plánovanou trasou bol Prielom Hornádu, ktorý spopularizoval Slovenský raj nielen u nás, ale aj vo svete.

Čakal nás 12 kilometrový prechod tiesňavou v údolí Hornádu s prevýšením len niečo vyše 300 metrov, spestrený rebríkmi, stúpačkami s reťazami alebo lanami a hojdacími lávkami.

Celá trasa bola ako na hojdačke, chvíľu sme šli celkom blízko popri rieke a než sme sa nazdali, už nás chodník vytiahol na stúpačky vysoko nad Hornád. Celým prielomom bolo toho veľa na obdivovanie. Boli to skalné bralá, strmé skalné steny až 180 m vysoké, previsy, obrie hrnce vymodelované neúnavnou prácou Hornádu, aj jeho prítokov Lesnica, Biely potok, Trstený potok, Kláštorský potok, Veľká Biela voda a ďalších. Sprevádzali nás náučné chodníky, Chodník Horskej služby a Náučný chodník Prielom Hornádu so zaujímavými informáciami o histórii tiesňavy, o prírode, o okolitých lesoch, aj o sústave chránených území. Prielom Hornádu je národnou prírodnou rezerváciou od roku 1964, vytvorenou vápencami už v druhohorách so starodávnymi borinami na strmých svahoch.

Bolo potrebné dávať si pozor pod nohy, terén bol strmý, klzký a miestami veru aj dosť blatistý.

Opatrnosti nebolo nazvyš ani na stúpačkách a rebríkoch. Pritom všetkom tiesňava stále vyťahovala na obdiv ďalšie a ďalšie svoje klenoty. Občas bolo potrebné vyhýbať  sa protiidúcim turistom (hlavne zo zahraničia) a samozrejme foťákmi dokumentovať tú celú nádheru ozajstného raja.

Pri tejto celej kráse sme pozabudli na počasie, ktoré nám doprialo vychutnať si prielom v plnej paráde.

Do Podlesku, do cieľa našej túry, sme prišli všetci plní dojmov a zážitkov ponúknutých Prielomom Hornádu. Poslednou našou milou povinnosťou bolo spoločné foto na záver.

Už sa tešíme na sobotu, 15. júna, na výstup na Kráľovu hoľu, trošku netradične z Pustého poľa. Na túto akciu vás  srdečne pozývame.

EMi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.