TÚRA STARŠEJ GARDY (TÚRA NA SINEC)

TÚRA STARŠEJ GARDY (TÚRA NA SINEC)

Prší, prší, len sa leje, v piatok večer, aká bude sobota!? Ráno vstanem, neprší. Na Sinec sa vychytím. Hovorí sa, že keď sa hory vyparujú, pršať nebude.

A Sinec sa vyparoval dostatočne. Aj podľa predpovede pršať malo začať až poobede, veď uvidíme… . Pršiplášte máme v batohu.

Z úvodu článku ste sa už dovtípili, že 11. 11. 2023 na nás čaká tradičný novembrový výstup na Sinec spojený s opekaním pri horárni.  Tento výstup sme už absolvovali zo všetkých okolitých obcí, väčšinou s návratom do Hnúšte.

Dnes máme plán trasy z Hnúšte do Hnúšte, prípadne do Klenovca… . Na dohovorenom stanovišti sa nás zišlo 12.

Zdravé jadro staršej gardy, ale zato duchom mladí. Tí dvaja mladší mi to hádam odpustia.

Po prejdení lúky okolo družstva nás čaká stúpanie. Chodník je pokrytý mokrým lístím, pod ktorým sa skrývajú zradné kamene. Musíme kráčať opatrne, aby sme predišli  prípadným úrazom. Trasu na Sinec väčšina z nás pozná. Je to dobrý výšľap, ktorý sa končí pri limbách s posedom.

Zahrievacie kolo máme za sebou, ale kde je posed?

Zmyzol! Máme také tušenie, že nejaký medveď „bezdomovec“ ho zvalil a odkotúľal niekde pod skalu, aby mal kde prezimovať, keďže všetky brlohy sú už obsadené. Prechádzame okolo studničky Burianka a čaká nás ešte mokrý úsek, ale či veríte alebo nie, zablatení sme neboli. Či je jar, leto, jeseň alebo zima, mláky sa tu držia celý rok. Na dohľad už máme cieľ našej túry, bývalú horáreň.  Treba rozložiť oheň. Po piatkovom daždi to vyzerá dosť náročná úloha, ale my, zdatní turisti si s ňou poradíme. Keby bolo najhoršie, použijeme kvalitnú slivovicu. Našťastie nebolo treba, ohník si dal povedať. Vôňa pečenej slaninky, klobásky, či špekačky nám rozobrala naše chuťové poháriky. Pochutili sme si na všetkých týchto dobrotách. Ale dobre upečená slaninka s mastným chlebom nemala chybu. Mňam! Hore kopcom sa išlo celkom dobre, ale nadol by sa mohlo šmýkať.

Preto sme zvolili spiatočnú cestu do Klenovca. Je to pekná hrebeňovka. Lúkou sme našu túru začali a lúkou nad Klenovcom ju aj končíme. Výhľady dnes boli, aj neboli, ako v novembri. Ale za odmenu sme objavili vzácnu hubu v tvare hviezdice, ktorá je u nás veľmi zriedkavá.

Údajne na Orave sa jej darí. Až na jedného z nás ju nikto nepoznal a ešte ani nevidel. V galérii fotiek ju uvidíte. Čakanie na bus sme si skrátili ochutnávkou koláčov v novo otvorenej Cukrárni u Benca.

Zdravé jadro staršej gardy to dnes zvládlo na výbornú.

Rada by som medzi nami uvítala aj mladšiu generáciu, ktorá by tiež objavila čaro organizovanej turistiky.

A čo na záver? Počasie vydržalo, pršať začalo až keď sme boli všetci doma, v teple. Ďalšia vydarená túra za nami a už sa tešíme na Mikulášsku túru, ktorá býva plná zábavy, smiechu a humoru. Mikuláš, čert a anjel sa na Vás už tešia!

Cvernička, KST Hnúšťa


Warning: Undefined variable $SLGF_Hover_Color in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 109

Warning: Undefined variable $SLGF_Show_Gallery_Title in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 208

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /www/k/s/u83268/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 225

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.