34. ROČNÍK MÁRIE SZÉCHY CEZ TURISTICKY ATRAKTÍVNU LOKALITU

34. ROČNÍK MÁRIE SZÉCHY CEZ TURISTICKY ATRAKTÍVNU LOKALITU

V sobotu, 20. januára 2018 sme sa zúčastnili 34. ročníka „Po ceste Márie Széchy“. 16 km dlhý prechod zorganizoval Klub slovenských turistov Rimavská Sobota.

Naša skupina nastúpila na turistický chodník v Nižnom Skálniku. Smerom na Maginhrad nás sprevádzala hmla. Po chvíli sa však rozplynula a nie tak dávno vybudovaná rozhľadňa na Maginhrade sa nám predviedla v celej paráde.

Tu sa stretávame aj s turistami z Rimavskej Soboty, ktorí prichádzajú k rozhľadni na etapy a z každej strany. Malé privítanie na 34. ročníku v podaní Zolka Borbáša a ide sa ďalej. Vykúkajúce slniečko na oblohe sa však dlho nepredvádzalo. Cestou na Vyšnú Pokoradz sme sa už predierali pomedzi snehové vločky.

Biele chumáčiky sa nám usádzali na mihalniciach.

Navštívili sme aj nevšednú a turisticky atraktívnu lokalitu s územím zosuvových jazierok, ktoré bolo v roku 1993 vyhlásené za prírodnú rezerváciu s rozlohou 60,86 ha (4. a 5. stupeň ochrany). Dôvodom ochrany sú cenné časti prirodzenej krajiny v oblasti Pokoradzskej tabule.

Nachádzajú sa tu väčšie i menšie uzavreté terénne depresie – jazierka, ktoré vznikli kryhovým zosunom vulkanoklastík. Zosuvové jazierka sú bezodtokové a udržiava sa v nich len nazhromaždená dažďová voda.

Červená značka nás cez záhradkársku osadu Tormáš zaviedla až do Rimavskej Soboty. Štyridsiatka turistov, z toho 23 hnúšťanských sa stretlo na záver v Dome Matice slovenskej v Rimavskej Sobote, kde bolo pripravené občerstvenie a niečo na zahriatie.

Ďakujeme vedúcemu akcie Zoltánovi Borbášovi a jeho zástupcovi Štefanovi Štefánekovi za zdarný priebeh akcie spojenej s príjemným posedením.

Typicky zimné počasie dodalo tejto akcii nevšednú atmosféru a už teraz sa tešíme na niektorý z úsekov Muránskej Venuše medzi Muráňom a Fiľakovom, ktorý je dlhý cca 85 km a vždy niečím zaujme.

evon, KST Hnúšťa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.