Turisti na Kriváni– SYMBOL NÁRODNEJ HRDOSTI SLOVÁKOV

Turisti na Kriváni– SYMBOL NÁRODNEJ HRDOSTI SLOVÁKOV

Kriváň 2 495 m.n.m,

Kriváň- tatranský končiar, ktorý netreba špeciálne predstavovať. Aj my, turisti z Hnúšte, sme mali v kalendári naplánovanú vysokohorskú túru na impozantný vrch v západnej časti Vysokých Tatier.

img_3503Autobus zaplnený do posledného miesta, aj keď miest na sedenie bolo menej ako záujemcov /zapríčinili nám to výmenou autobusu/. Katka, Ľubka a Paľko sa tak rozhodli pre vlastnú dopravu, za čo sa im chcem poďakovať. Možností na túry v okolí je neúrekom. Poniektorí zvolili okolie Štrbského plesa, výstup na Solisko lanovkou, alebo ako kto uznal za vhodné. Pre tých, ktorí sme zvolili výstup na Kriváň, východzím bodom boli Tri studničky /1140 m/.

Prechádzame popri partizánskom bunkri, cez les, ktorý je na mnohých miestach vyschnutý vďaka hmyzu, alebo ho skolila kalamita.

Popri Grúniku vchádzame do pásma kosodreviny a popod chrbát Vyšnej Priehyby sa dostávame do Krivánskeho žľabu. V Krivánskom žľabe sa náš chodník spája s modro značeným chodníkom od Jamnického plesa.

dscn5070

Terén začína byť čím ďalej náročnejší a čisto skalnatý. Kocháme sa pohľadmi na Krivánske zelené pleso, vedľa neho Malé pliesko. Pohľad na Predné Solisko a celý hrebeň Solísk máme ako na dlani, pod nimi sa ligoce Štrbské pleso.

img_6154-pano

Turistov na chodníku je neúrekom a záverečná fáza výstupu je pomalá, neraz treba uvoľniť chodník ostatným turistom. V cieli výstupu nesmie chýbať vrcholové foto s dvojkrížom. Nájdeme si miesto na krátky oddych, niečo zajesť, pokochať sa pohľadom na naše veľhory, na tú krásu vôkol nás.

dscn5059

Spiatočná cesta je dlhšia ako samotný výstup. Príjemné septembrové počasie nás núti povyhrievať sa na slniečku. Občas sa obzrieme za seba, na vzďaľujúci sa Kriváň. Krátke zastavenie pri Jamnickom plese naznačuje, že sme už blízko Štrbského plesa, kde na nás čaká autobus.

img_6218-pano

Môžeme povedať, že máme za sebou zase jednu nádhernú a náročnú túru o dĺžke cca 16 km s celkovým prevýšením 1470 m, ktorá nás obohatila o nové a nezabudnuteľné zážitky. Aj keď sme boli plní autobus a na Kriváni 30-ti, do fotogalérie sme použili fotky, ktoré boli k dispozícii a žiaľ, tentokrát sme zabudli aj na jednu spoločnú…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.