NAJUŽŠÍM SKALNÝM KAŇONOM V STREDNEJ EURÓPE

NAJUŽŠÍM SKALNÝM KAŇONOM V STREDNEJ EURÓPE

Napriek tomu, že v autobuse ostalo pár voľných miest /dovolenkové obdobie/, dvadsiateho-siedmeho augusta sme sa vybrali do turisticky vyhľadávanej lokality. Za ideálneho počasia sme navštívili Národnú prírodnú rezerváciu Súľovské skaly- Manínska tiesňava. Nevadilo nám ani skoré ranné vstávanie.

p1220828

Autobus bol pristavený už o 4:00 hod. Predsa len Bytča nie je za rohom. My sme už na to ale zvyknutí, zdriemnuť sa dá aj v autobuse. Aby sme našim sledovateľom /čitateľom/ trochu priblížili prírodné podmienky, použila som niečo z wikipedie.sk.

img_5446-pano

Horninovým základom Súľovských skál je zväčša charakteristický treťohorný karbonátový zlepenec tvoriaci súčasť obrovského súvrstvia centrálneho karpatského paleogénu.

Zlepence sú nedokonale vrstevnaté, čo naznačuje, že vznikali v dynamickom prostredí, pravdepodobne priamo pod vápencovými útesmi vtedajšieho mora. Ide o relatívne malú plochu územia s vysokou koncentráciou geomorfologických tvarov ako poskladané skalné veže, strmé bralá, ihly, okná, homole a pod., s často bizarným tvarom.

p1220854Jedným z najznámejších útvarov je Gotická brána. V Súľovských skalách sa nachádzajú aj dve jaskyne a zrúcanina Súľovského hradu. Po celom území vedie značený náučný chodník vystavaný roku 1975, ktorý bol následne rekonštruovaný a upravovaný. Na svoje si tu prídu aj vyznávači horolezectva. Na  zrúcaninu Súľovského hradu sme vystúpili z obce Hrabové. Výstup nebol náročný /v úvode pár železných rebríkov/, ale o to zaujímavejší bol pohyb po ňom. Opatrnosť bola na mieste.

img_3307

Času sme mali dostatok a tak sme si pobyt na Považí vychutnávali. Zelená značka nás zaviedla do Súľova, na parkovisko, odkiaľ sme pokračovali cez Vrchteplú a Záskalie do Manínskej tiesňavy. Prekrásny vápencový kaňon, ktorý je najužším skalným kaňonom v strednej Európe. Z kveteny tu rastie viacero druhov dealpínskych a prealpínskych druhov a žije tu viacero druhov chránených živočíchov.

Toto krásne „turistično“ sme ukončili v kempe Manín. Škoda len, že sme nemali so sebou plavky, fungujúci bazénik by bol dostal zabrať. Nabudúce! A ako ohodnotiť poslednú augustovú sobotu? Jednoznačne – výborná.

img_5678

Čochvíľa je pred nami ďalšia akcia, výstup na Kriváň /10. 9./. Pozývať už nebudem, pretože miesta v autobuse sú už obsadené. Zostáva nám len dúfať, že počasie nám bude priať a my sa budeme na Kriváňskom štíte hriať.

evar, KST Hnúšťa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.