Zaujímavým kútom Malohontu

Zaujímavým kútom Malohontu

Trasu, ktorú sme absolvovali 23. júla bola síce nenáročná, ale viedla zaujímavým kútom Malohontu. Tentokrát to bol Náučný chodník Ipeľ, spojený s výstupom na Jaseninu /995 m/ so zakončením trasy v Kokave nad Rimavicou. Kým poniektorí ešte len blúdili v snoch, my už o šiestej hodine vystupujeme z diaľkového autobusu Hnúšťa – Bratislava. Sobotňajšiu túru sme začali v kokavskej rekreačnej oblasti Kokava-Línia.

P1220360Náučný chodník Ipeľ má v súčasnosti 12 zastávok s osadenými náučnými tabuľami, resp. s orientačnými mapami. Na trase sú aj tri informačné strediská, chata Ipeľ, Šoltýska a Ďubákovo. Prvá časť trasy bola vybudovaná v rokoch 2010 – 2012 a to od rekreačného strediska Kokava – Háj po obec Ďubákovo. Trasa nie je náročná. Môžu ju absolvovať všetky vekové kategórie. Nás bolo 22, vo veku od 8 do 75 rokov. Času sme mali dostatok /autobusové spojenia veľmi obmedzené/, a tak sme si tento deň v turisticky menej frekventovanej južnej časti Stolických vrchov doslova vychutnávali.

P1220321

Červená značka nás priviedla na plochý vrchol Jaseniny s drevenou rozhľadňou, v blízkosti ktorej sa nachádza komfortný prístrešok s lavicami a množstvom ďalších lavíc a stolov naokolo.

Z južných svahov Jaseniny vidno až pohoria v Maďarsku /aj Mátru/ a zo severných úbočí ponad Nízke Tatry až Vysokotatranské štíty.

P1220348Cestou na Jaseninu sa zjavilo mohutné pole obrovského papradia. Niečo prenádherné. Takéto paprade ešte moje oči nevideli. Práve v tento deň očakávali domáci pri rozhľadni nejakú tú stovku návštevníkov z dôvodu vysvätenia kríža, varil sa guľáš, no a naši hnúšťanskí majstri – turisti pomohli pri stavaní altánku. Ój, škoda len, že sa nedalo zostať! Počasie nám prialo a aj slnko hrialo.

Výrazný kolorit územiu dodávajú ešte stále obývané laznícke usadlosti obklopené starými ovocnými stromami, hospodárskymi stavbami a obrábanými políčkami.

Pozornosť upútali najmä rázovité drevenice. Chov kráv, oviec, koní ani v dnešnej dobe tu nie je neznámou.

Ba práve naopak. Domáci nás ponúkli syrom, ktorý sme premiešavali s lesnými malinami. Bolo ich tu neúrekom. Chodník do Kokavy viedol po lesnej ceste a mal klesajúci ráz.

P1220277

I keď túra nebola náročná na prevýšenia, asi 18 km dlhý prechod sme ukončili ako sa patrí. Pri pivečku, kofole, či zmrzline. Každý podľa chuti… . Reliéf a ráz krajiny je veľmi atraktívny a tak určite stálo zato zájsť si aj do tejto časti Slovenského rudohoria.

Aj keď je čas prázdnin, dovoleniek, leňošenia, pripravujeme ďalšie turistické pozvánky. Už čoskoro!!!

evar, KST Hnúšťa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.