Na Martina tradičný výstup na Sinec

Na Martina tradičný výstup na Sinec

Príjemné jesenné počasie mnohých láka na potulky prírodou. Aj my hnúšťanskí turisti sme absolvovali túru na Sinec.

Východiskový bod nebol ako tradične z Klenovca cez Chorepu ale z Rimavskej Bane. Poniektorí už výstup červenou značkou z Bane absolvovali no pre väčšinu z nás to bola premiéra. Dvadsiatka turistov míňa posledné domy v Rimavskej Bani a pomalým stúpaním cez Malý Sinček vystupuje k Železnej table. Tu sa križujú tri značky: Z Hnúšte modrá, z Rimavskej Bane červená a z Rimavského Brezova žltá. Červená pokračuje až do Kokavy.

Počasie nás každú chvíľu prekvapí. Krásna modrá obloha sa o chvíľu zatiahne a prvé mrznúce krúpky sme objavili na vetrovkách. Neprešlo ani 5 minút a obloha opäť modrá.

Na vrchol Sinca značka nevedie, ale náš skúsený turista Ondrej nás tam zaviedol. Z histórie sa dozvedáme, že v stredoveku tu stála malá protiturecká pevnosť. Jej pozostatky úplne zanikli v lese. Pri horárni šikovní chlapi nachystali oheň, opiekli sme si klobásky a slaninky. Spoločná fotka pri horárni nesmie chýbať a po hodinovom oddychu sa modrou značkou vydáme do Hnúšte. Nástrahy lesných ciest ako blato a mláky sme zvládli v pohode.

Nad Hnúšťou nás čakal prekrásny výhľad na rimavskú dolinu, Železník, Tŕstie a Muránsku planinu.

Je za nami novembrová túra na ktorej sme si aktívne oddýchli, načerpali nové sily. V decembri nás čaká Mikulášska túra na Zbojská a tradične trilógia.

AndyBa,KST Hnúšťa

 

One thought on “Na Martina tradičný výstup na Sinec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.