POLUDNICA, LIPTOVSKÁ PARÁDNICA

POLUDNICA, LIPTOVSKÁ PARÁDNICA

Poludnica, vrch s nádhernými výhľadmi, ktorý prináša krásnu odmenu, avšak za primeranú drinu. Ale oplatí sa.

Túru začíname v Iľanove (dedinke vzdialenej 3 km od Liptovského Mikuláša). Aj keď výstup na vrchol je necelých 5 km, určite to nebola prechádzka. Prevýšenie skoro 1000 m preverilo kondíciu každého z nás. Vrch s dvoma vrcholmi s krásnymi výhľadmi. Z Prednej Poludnice na Liptovskú kotlinu a z južnej strany Poludnice sa nám ukázal hrebeň Nízkych Tatier. Od Chopku až po Veľký bok. Asi 12 km dlhú túru sme absolvovali za krásneho počasia, striedavo, aj so skupinkou turistov z Púchova. Pri zostupe do Kúpeľa obdivujeme jaskynné otvory aj so skalnými oknami  nachádzajúce sa v skalnatom brale. Nádhera. Zostup si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Terén je strmý a tak je opatrnosť na mieste.

Do sedla Rakytovica je zostup miernejší, po zelenej. Záverečný úsek vedie opäť strmým lyžiarskym svahom. Poniektorí zisťujeme, že poklusom je to nielen rýchlejšie, ale aj menej namáhavé. A čochvíľa sme tak v Liptovskom Jáne, vstupnej bráne do Nízkych Tatier.

Neodmysliteľnou odmenou pre nás je chmeľový mok. Zaslúžene. Okrem výstupu na Poludnicu bolo možné absolvovať aj variant B a tak skupinka hnúšťancov navštívila termálne kúpalisko v Liptovskom Jáne, Stanišovskú jaskyňu, Park Minislovensko, kaďu s vyvierajúcou liečivou vodu. Ak by ste nevedeli, kam na výlet, tak Liptovský Ján bude určite dobrou voľbou.

Príjemne unavení absolvujeme ešte jedno spoločné foto a vraciame sa späť domov. Jedna zo symbolov Liptova sa nám vzďaľuje, ale to neznamená, že na ňu nevystúpime aj  v budúcnosti, napr. zo Závažnej Poruby. Ale to až niekedy nabudúce.

Najbližšie máme pred sebou túru Bartolomejskú. Vidíme sa 24. 8. Srdečne pozývam!

 

evon, KST Hnúšťa

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.