SPOZNALI SME KĽAK AJ ČIČMANY

SPOZNALI SME KĽAK AJ ČIČMANY

Šmyk sem, šmyk tam. Kľak sem, kľak tam. Takto sme poniektorí začínali náš sobotný výstup na Kľak.

Kľak, nachádzajúci sa v NP Malá Fatra v nadmorskej výške 1352 m n. m. . Kultový, výhľadový vrch, majestátne sa týčiaci nad Fačkovským sedlom. Nielen našim najmladším členom, Romanke a dvom Martinkom, ale aj nám dospelákom sa už na začiatku výstupu občas vyšmykla noha. Strmý svah, premočené chodníky mali za následok nejeden pád. Našťastie bez následkov.

Na vrchole nás začal ošľahávať vietor. Pri krásnom pohľade na všetky svetové strany si ho nejak ani neuvedomujeme. Už sme si na to zvykli. Občas treba dať pozor, aby sme nepoškodili tak krásne kvitnúce horce, ba aj snežienky tu práve kvitli.

Na vrchole sme všetci spoločne (čo nebýva často).

Vytešujeme sa štyridsiatideviati a štvornohý drobec. Pri zostupe do Fačkova je opatrnosť opäť na mieste. Turistický chodník prudko klesá, ešte aj pilčíci sa do toho primiešali. Konečne potok! Povinná očista obuvi je nevyhnutná.

Opúšťame malú dedinku v Strážovských vrchoch (Fačkov) a presúvame sa do Čičmian, najvyššie položenej obci Žilinského kraja. Jedno z miest, ktoré na Slovensku zachováva podobu minulosti. V Čičmanoch ľudia na čierne domy maľovali biele kresby, čím sa líšili od ostatných obcí. Zaujímavé bolo zastaviť sa tu. Náš športový a kultúrny zážitok sme zavŕšili v Čertovskej kolibe.

           

 1.júna pozývame na najbližšiu naplánovanú akciu, ktorou je trasa „Hnúšťa – Polom – Ploské“.

 

evon, KST Hnúšťa

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.