Steblová skala, dych nám vzala

Steblová skala, dych nám vzala

Neodradilo nás ani škaredé počasie, ktoré predpovedali na celý víkend. V turistickom kalendári sme mali naplánovanú túru do Cerovej vrchoviny, chránenej krajinnej oblasti /5. stupeň ochrany/, ležiacej na juhu stredného Slovenska. Stredoeurópska rarita – územie sopiek a hradov.

Na vlakovej stanici sa nás stretlo 20 turistov. Vláčikom sme sa odviezli až do Hodejova, kde túra začala. Miernym stúpaním po zelenej turistickej značke sme opustili Hodejov a vstúpili do lesa, ktorý rozvoniaval jarou. Rozkvitnuté fialky nás sprevádzali celou cestou, trnkové kríky boli v plnom bielom kvete.

p1200505.previewVšade naokolo svieža zelená farba. Zo začiatku stúpanie nie je veľké, niekedy ideme skoro po rovine. Chvíľu chodník pokračoval lúkou, neskôr ho zase nahradil les. Čím sme bližšie k vrcholu, tým je stúpanie prudšie. Chodník vedie po hrebeni a rovno medzi skalami sú aj značky. Beháme po skalách /… s opatrnosťou/, fotíme, híkame, jasáme… . Odrazu je pred nami velikánska skala – unikát.

Na Steblovej skale vidieť skupinu čadičových stĺpov – krásny výtvor prírody.

Skalu zdobia rozkvitnuté žlté kvety. Nevieme sa vynadívať a zase fotíme, raz odpredu, potom z boku. Zo skaly prudko klesáme, musíme si dávať pozor, terén je štrkovitý. Aby sme to stihli prejsť celé, musíme zrýchliť tempo, máme pred sebou ešte výstup na Ragáč.

p1200605.preview

Pokračujeme po zelenej a Pod Deravým cerom sa napojíme na modrú. Trochu si oddýchneme, doplníme tekutiny, aj si zajeme. Cestou stretávame turistov z Nitry /až dva autobusy/. Poniektorí nevieme, čo nás čaká: stupák „ako do dachu“, poriadne sme sa zapotili. Stúpanie, nie veľmi dlhé, ale prudké, dalo viacerým zabrať a skonštatovali, že kde sa na juhu nabrali také kopce.

p1200574.preview

Vrch Ragáč /537 m/ je vyhasnutou sopkou, starou 1,4 mil. rokov. Veľmi zaujímavý útvar. Nájdeme tu dutiny po výbuchu sopečných pár. Dnes foťáky dostávajú zabrať. Chodník nadol vedie cez cerový les. Prudkým klesaním sme sa dostali na asfaltku, ktorá nás zaviedla priamo do Hajnáčky. A pred nami ďalší kopec – hrad Hajnáčka.

Bolo veru čo obdivovať. Značenie z obce smerovalo aj na hrad Pohanský, na Soví hrad, ale to až niekedy nabudúce. Je za nami jedna krásna jarná túra, z ktorej máme neskutočné zážitky a množstvo krásnych fotiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.