Turisti na krasovom ostrove

Turisti na krasovom ostrove

Na južných úbočiach Slovenského rudohoria sa nachádza krasový ostrov s názvom Drienčanský kras. My, hnúšťanskí turisti, sme sa vybrali 12. 3. na prvú marcovú túru do tejto hojne navštevovanej oblasti.

Na železničnej stanici, kde sme mali zraz, sme sa zišli vo veľkom počte. V Hrachove sa k nám pridali aj turisti z Rimavskej Soboty. Spolu nás bolo tridsať – krásny počet.

p1190808.previewNaša túra začala v Hrachove, kde sme po modrej turistickej značke prechádzali okolo potoka Vyvieračka, ktorý sme obchádzali raz z jednej, raz z druhej strany. Poniektorí aj pocítili vodičku tohto studeného potoka. Drieňovou dolinou sme vyšli až po Boľfovu samotu. Tu sme sa rozhodli, že opustíme turistický chodník a skrátime si cestu cez potok Pápča a kopec Bankov. Trošku sme sa síce roztratili, ale pri slnečných hodinách nad Drienčanmi sme už boli zase všetci spolu.

Pod areálom fary sme mali dohodnuté stretnutie s pánom farárom Gabčanom. Sprevádzal nás celým náučným chodníkom, ktorý má 14 zastávok s informačnými panelmi o prírodných úkazoch. V tejto lokalite sa dobre vyvinuli škrapy, ktoré vznikli činnosťou vody. Zaujali nás aj základné typy hornín, ktoré tvoria súčasť krasu. Zaujímavým útvarom je krasová jama, ktorá má tvar skutočnej misy. Najviac sme sa tešili na drienčanské jaskyne, ktoré sú významnou lokalitou zimovania netopierov.

dd5.preview

Navštívili sme aj krásny renesančno-barokový evanjelický kostol postavený v roku 1793, ktorý je najväčšou pýchou obce.

p1190923.previewSúčasťou kostola je aj zvonica zo 17. storočia. Náučný chodník sme ukončili v pamätnej fare, v ktorej žil a tvoril spisovateľ a rozprávkár Pavol Dobšinský 24 rokov, ktorého hrob s náhrobkom sa nachádza pri kostole. Dnes fara slúži ako múzeum slovenskej rozprávky. Veľké ďakujeme patrí pánovi farárovi, ktorý nás Drienčanmi sprevádzal a ešte aj povozil na Teplý Vrch, odkiaľ sme sa autobusom presunuli do Rimavskej Soboty. A opäť je za nami ďalšia krásna turisticko- kultúrna akcia…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.