VÝSTUPOM NA VEPOR SME ZAHÁJILI „100 JARNÝCH KM“

VÝSTUPOM NA VEPOR SME ZAHÁJILI „100 JARNÝCH KM“

Nie je to tak dávno, ako sme sa koncom minulého roka vybrali na Vepor v rámci Rudohorskej trilógie a naše kroky už opäť vedú týmto smerom. A dôvod? No predsa zahájenie „100 jarných km“ tradičným výstupom na Klenovský Vepor.

Kým minuloročný bol bol za celodenného sneženia, tohoročnú, štvrtú, marcovú a slnečnú sobotu si plným dúškom vychutnávame od samého rána. Prvé jarné kvietky nie a nie sa predrať cez snehovú prikrývku. Tej je na horách stále dostatok. Nie jednému nám noha vhupla do snehu až po samý ..dok. Po krátkom zastavení na Varte pokračujeme vo výstupe. Eňa sa rozhodla, že to vyskúša s mačkami,Mirka Mimi si natiahla na topánky akési protišmykové štuplíky.

Zvládli sme to však aj bez akýchkoľvek „šeliem“. Stupňovité schodíky z ľadu pokryté snehom absolvujeme pomerne rýchlo a sme tam. Tam, odkiaľ boli v dnešný deň výnimočne prekrásne výhľady do diaľav. Aj, ja! Aj, ja! Všetci foteniachtiví sa predvádzajú pred objektívom ako už dávno nie. A ani sa niet čo čudovať. Málokedy sa naskytnú tak neskutočné pohľady na hrebeň Nízkych Tatier.

Niektorí turisti sa vracajú tou istou trasou na Vartu, druhá skupina sa rozhodla pre zostup do Skorušiny mimo značenia (poblúdiť sa nedá). Občas treba navštíviť aj miestnych chalupárov. „Turistická jedenástka“ sa rozhodla až po Železnú bránu. Celý deň sa brodíme v snehu, ale s chuťou. Tam dolu, tam to už nezažijeme. Zrazu výkrik: „Aha, medvedica a dve mláďatá.“ Chvalabohu len stopy. Pre istotu sa držíme pokope, veď máme pred sebou ešte pekný kus cesty.

Zo Železnej brány „prášime“ dolu svahom. Ej, to by bolo ešte aj na lyže. Snehu a snehu. Nie je ani pol štvrtej a postupne sa všetci stretávame pod vlekom, pri lyžiarskej chate. Do odchodu autobusu máme ešte čas a tak si vymieňame naše celodenné zážitky. Deň sa však nekončí. Takmer všetkých „účinkujúcich“ ešte čaká malé pohostenie v miestnej hnúšťanskej reštaurácii. Myslím si, že klasický rezeň s opekanými zemiakmi nám všetkým po dlhom dni padol veľmi dobre.

A čo dodať na záver? Všetkým prajem, aby sviatky jari prežili v rodinnej pohode a nech je už 7. apríl. Čaká nás nezvyčajná túra „Slavošovským tunelom“. Viac informácií sa dozviete v tomto článku.

PS: Nezabudnite si čelovky, resp. baterky!!!

evon, KST Hnúšťa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.