Po stopách neexistujúcej železnice

Po stopách neexistujúcej železnice

Medzi Slavošovcami a Magnezitovcami sa nachádza viadukt a dva železničné tunely, cez ktoré nikdy neprešiel vlak. Jeden z tunelov je známi ako Slavošovský tunel s dĺžkou 2,4 km. To bol cieľ našej prvej tohtoročnej autobusovej túry.

V obci Chyžné  z autobusu  vystúpi 56 nedočkavých turistov. Trasa ktorou začíname je vyznačená pre cyklistov. Je nenáročná, vedie cez polia, lúky. Ani sa nenazdáme a pred nami sa vypína oblúkovitý Koprášsky viadukt. Nápadne pripomína omnoho známejší viadukt pri Telgarte. Čo –to pofotíme, občerstvíme sa a vchádzame do Koprášskeho tunela. Je opustený a bez problémov priechodný. Vďaka krátkej dĺžke nepotrebujeme ani osvetlenie. Jeho dĺžka nedosahuje ani 250m.

Pokým prejdeme k slávnejšiemu  susedovi Slavošovskému tunelu, míňame obec Kopráš. Pred vstupom do tunela sme odskúšali čelovky, pretože svetlo na druhej strane nebolo vidieť. Uvádza sa, že dĺžka tunela je 2400m. Prechod týmto tunelom má naozaj svoje čaro a ešte keď sme si vypli baterky, mohli sme si vychutnať úplnú tmu. Aj naši najmenší turisti sa tešili z prechodu tunelom a z blikajúcich svetiel.

Na Slavošovskej strane tunela je pekný oddychový areál, drevené atrakcie pre deti, altánok, ohnisko. V roku 2012 sa tu uskutočnil prvý koncert a z tohto podujatia sa stala tradícia.

My pokračujeme po žltej značke smerom na Ostrý vrch. Aj keď značka mierne haprovala, zablúdiť sa nám nepodarilo. Cestou sme obdivovali prvé jarné kvietky. Výhľady na Ostrom vrchu boli nádherné. Stolické vrchy s ešte zasneženým Kohútom sme mali ako na dlani.  Dovidieť bolo aj horské pásmo Slovenského raja.

Cesta nadol viedla rúbaniskom ale aj prekrásnym brezovým lesom. Pokým sme sa všetci zišli na určenom mieste, poniektorí sme navštívili v obci Chyžné gotický kostol zo 14 st. s oltárom z dielne majstra Pavla z Levoče.

Na Slovensku máme nádherné stavby na ktoré sa zabúda, ktoré nikdy neslúžili svojmu účelu, takéto sme navštívili aj my. Bola to jedna krásna túra na ktorú budeme dlho spomínať.

Už  21.04. nás čaká výstup: na Hradovú 

AndyBa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.