Z vŕšku na vŕšok

Z vŕšku na vŕšok

Táto poetická pozvánka na túru 8. júna 2019 z Hnúšte, cez Polom, Burdu až na Ploské skrývala 22 km trasu s prevýšením skoro 800 m a prilákala 22 milovníkov prírody, turistiky a ukrytých krás našej krajiny.

Predpoveď počasia na sobotu bola priaznivá, s teplým, až horúcim dňom. Hneď ráno, na začiatku túry nás príjemne osviežil les nad Hnúšťou a v ňom prvé úlovky húb. Kým sme vyšli ponad chatky až na Laz, veru sme sa aj zapotili. Odmenou boli výhľady do Rimavskej doliny a na kopčeky v smere na Železník, ktoré sme obdivovali počas dňa z rôznych uhlov a výšok.

Príjemný oddych u Janka Roška v kvetinovom altánku nás posilnil a už pokračujeme cez Polom, na lúky, zelenou turistickou značkou. Striedavo poznávame lúčne a poľné kvietky, ochutnávame prvé jahody, výhľadmi do ďaleka rozoznávame dedinky, ako Lipovec, kde sme boli na Bielu sobotu.

Ani sa nenazdáme a už ideme z kopčeka nadol, do Burdy. Pred dedinkou Ratkovská Zdychava, v tieni veľkej lipy ochutnávame fajnôtky z batohov. Pokračujeme asfaltkou z Vyšnej Burdy asi 1 km. Cestou vidíme pozostatky banskej činnosti na Burde, ktoré teraz také zabudnuté, pôsobia tak trošku tajomne. Z Burdy pokračujeme na ďalší kopček, na „Sušiansky“.

Najväčším prekvapením pre mnohých z nás bolo jazierko na Babe. Tu sme si dopriali dlhší oddych – tešili sa pohľadmi na jazierko a okolitú prírodu, objavovali časť bývalej banskej štôlne a veru našli sa aj odvážlivci a v jazierku si zaplávali spolu s rybičkami. Aj keď sa nám veľmi nechcelo, pobrali sme sa z Baby ďalej.

Nad Ploským opúšťame zelenú turistickú značku a pokračujeme zvážnicou. Lesom, zbierajúc ďalšie hríby, dosť strmo klesáme, až sa ocitáme na Ploskom. Táto malinká dedinka si od svojho vzniku v polovici štrnásteho storočia určite toho dosť pamätá o baníctve a remeslách, tu kedysi prekvitajúcich.

Príjemne unavení po celodennom putovaní, obdivovaní prírody a skvostov tohto nášho zabudnutého kraja sa vraciame domov. Našu dnešnú túru na Babu vystrieda túra na Babiu horu 29. júna 2019, na ktorú vás všetkých srdečne pozývame.

EMi, KST Hnúšťa

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.