Z vtáčej perspektívy „SKALNÉ MESTEČKO“

Z vtáčej perspektívy „SKALNÉ MESTEČKO“

Sivý vrch. Vysoký 1805 m n. m. a zároveň prvý vrch v hrebeni Západných Tatier od západu. Tak to bol cieľ našej sobotňajšej túry. Je 5:00 hod. a my už čakáme len na príchod autobusu. Skôr ako autobus, nás však ráno nečakane zastihla búrka. Ešte sa naša túra ani nezačala a poniektorým už stihlo natiecť aj do topánok.

DSCN3784„Ja idem domov, som už celá premočená!“ Ozvalo sa ulicou. „Aj ja, pozrite sa ako vyzerám!“ Kričí ďalšia. „Bože, toto snáď nie“, preblyslo mi hlavou. Našťastie dorazil náhradný autobus /deň predtým sa nami objednaný pokazil/. Koniec zajačím úmyslom. „Rýchlo nastupovať, vyrážame!“

Netrvalo dlho a bolo po búrke.  Veď podľa predpovede počasia nás mali sprevádzať slnečné lúče. Našťastie tak aj bolo. Všetci sme si vydýchli a ja asi najviac, viem prečo… .

Je približne osem hodín ráno a prvá skupina už vystupuje z autobusu na Bielej skale neďaleko Zuberca. Zvyšok pokračuje v presune na trasu „B“ /do Bobrovca, 2 km od Liptovského Mikuláša/. 22 členná skupina z 35 zúčastnených sa vydáva na výstup.DSCN3807

DSCN3850Zahrievacie kolo je pred nami. Stúpame lesným terénom, neskôr kosodrevinou. A je to tu! Skalný rad veží dolomitu, ktoré pripomínajú krojované postavy, tzv. Radové skaly. Skalných útvarov je nespočetné množstvo, ktoré sú zoskupené do podoby, ktorá pripomína z vtáčej perspektívy „skalné mestečko“.

Cestou nahor bolo potrebné pár skalných úsekov zdolávať pomocou reťazí, ale všetci to zvládli statočne. Na vrchole nás smerová tabuľa informovala o všetkých možnostiach na pokračovanie ďalších možných túr. Výhľady na okolité vysokohorské prostredie, celá Orava, Liptov, dych vyrážajúce. Ešteže sme to ráno nevzdali… .

IMG_4047 pano

Po dlhšej prestávke, ktorú sme si dnes výnimočne na vrchole dopriali, zostupujeme pomaly do sedla Predúvratie a odtiaľ ku Chate pod Náružím, kde sme dobehli niektorých „B-čkárov“.

131

Slnko pečie a keďže na parkovisko v Bobroveckej vápenici už nie je ďaleko, posledné zvyšky vody končia na našich tričkách ako zavlažovací prostriedok. Až pri autobuse zisťujeme, ako sa slnko na nás vyšantilo. Zlý začiatok, dobrý koniec. Bola by bývala veľká škoda vzdať to ráno. Počasie krásne, úžasná partia, nádherná príroda, ochotný vodič s klimatizovaným autobusom, zastávka na Zbojskách, … maximálna spokojnosť. Neváhajte a rýchlo sa prihlasujte. 9. 7. 2016 opäť vyrážame. Tentokrát do NP Veľká Fatra, výstup na Rakytov!

IMG_4258

IMG_4261

evar, KST Hnúšťa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.