Na potulkách jednej zo 7 planín slovenského krasu

Na potulkách jednej zo 7 planín slovenského krasu

A je tu ďalší nový mesiac, mesiac jún a my sa znovu chystáme do hôr. Tentokrát je ňou Plešivecká planina. Planina, ktorá je bohatá na povrchové a podzemné krasové jamy.

DSCN3715Aj keď cestovanie v sobotu je veľmi komplikované, predsa sa nejaký spoj našiel. Ranným spojom sme vycestovali z Hnúšte do Tisovca a odtiaľ do Štítnika. V Štítniku na námestí nás očaril krásny evanjelický kostol – národná kultúrna pamiatka Gemera. Za obcou Štítnik opúšťame asfaltku a pokračujeme poľnou cestou.

Prechádzame lúkou, lesom a celý čas postupným stúpaním po modrej značke vystupujeme k smerovníku Gerlašská skala. Skaliská obklopuje listnatý les a trávnaté lúky. Bralo je vo výške 752 m n. m., ktoré je pekným vyhliadkovým bodom. Za dobrej viditeľnosti dovidieť až na Vysoké Tatry. Tu si oddýchneme, niečo zajeme, pofotíme sa, povyhrievame na slniečku. Do Plešivca nás čaká ešte takmer štvorhodinová cesta po nenáročnom teréne.

IMG_3311 pano

047Cestou míňame lúky s porastami trniek, tisu, jalovca. Obchádzame veľkú zbernú nádrž na vodu, v ktorej sú zvyšky dozelena sfarbenej vody. Na nádrži sa už podpísal zub času. Postavená bola v r. 1913. Lesná cesta sa postupne mení na asfaltku. Trošku oddychujeme pri horárni Veľký Vrch. Máme pred sebou ešte dobré dve hodiny a v tom teple je cesta dosť únavná.

Posledným úsekom obdivujeme skalné ruže vrastené do skál vypínajúcich sa vedľa cesty. Cesta domov rýchlikom bola peknou bodkou za sobotňajšou túrou.

Na trase vždy čosi zaujímavé a humorné zažijeme  a v peknom počasí je túra balzam na dušu.

Opäť sa nám potvrdilo, že nech máme naplánovanú akúkoľvek túru, vždy na nej budú atraktívne úseky.

IMG_3374DSCN3718

Andy Ba, KST Hnúšťa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.