Zo Strelníkov na Ľubietovský Vepor

Zo Strelníkov na Ľubietovský Vepor

Súčasťou chránenej krajinnej oblasti Poľana je národná prírodná rezervácia Ľubietovský Vepor. Do tejto rezervácie naše kroky smerovali tretiu májovú sobotu. Kedže na Vepor vedie viacero turistických trás, my sme si zvolili trasu začínajúcu v Strelníkoch.

Prvé  naše kroky vedú po asfaltke, pomedzi domy . Za obcou chodník začne prudko stúpať  a ani sa nenazdáme  prichádzame k pekne upravenému prístrešku s malou stavbou, kde sa dá bez problémov prenocovať.

Tu si dávame prvú krátku prestávku.

Túžba dostať sa čo najskôr na hrebeň nás poháňa dopredu .Kedže Vepor máme na bočnej strane, ten nás ako magnet stiahne na opačnú stranu. Našťastie sme sa hneď spamätali a vrátili sa späť.

Prechádzame neskutočne krásnou prírodou, toto územie nie je narušené ľudskou činnosťou, niekedy sa zdá že sme sa ocitli v pralese. Ako spadlo – tak zostalo.

Les sa môže pýšiť aj viac ako 100 ročnými stromami / buky, jedle ,smreky,  lišajníky, papradie/.

Pred samotným výstupom ktorý je trošku náročný , naplníme hladné brušká, čo to pofotíme. O výhľady nie je núdza. Pred nami dominantný Klenovský Vepor, pod ním Sihlianska planina. Tesne pred vrcholom sa nám odkryje výhľad na západnú časť Nízkych Tatier, smerom na západ je to Veľká Fatra a Kremnické  vrchy. Foto na Vepri  nesmie chýbať. Postupne hrebeňom prechádzame až na Hrb, ktorý je známy ako geografický stred Slovenska. Vrchol Hrbu tvorí vysoké skalné bralo. Jeho výška dosahuje až 40 m. Zostup z Hrbu preverí turistické schopnosti. Chodník prechádza pomedzi skaly a korene stromov.

Ani sa  nenazdáme a vyjdeme na lúku pred chatou pod Hrbom. Tu sme sa všetci počkali, dali spoločné foto a pomaly cestou schádzame k Starému Majeru, kde nás čakal autobus. Do Ľubietovej by to bolo ešte 5 km po asfaltke takže sme radi, že prišiel pre nás až k Majeru.

Po vychutnaní si pocitu, že túra splnila naše očakávania, môžem povedať že tento kút nášho Slovenska je neskutočne krásny, kde príroda má svoj pokoj, bez prílišného vyrušovania človekom.

Ďalšia túra nás čaká už 2.  júna a to z Fiľakova do Rimavskej Soboty.

Andy Ba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.