PO CISÁRSKEJ HOLI NA KOJŠOVSKEJ SME BOLI

PO CISÁRSKEJ HOLI NA KOJŠOVSKEJ SME BOLI

Viacerí z nás už boli na Kráľovej holi, niekoľkokrát sme boli na holi Fabovej, nedávno na Cisárskej holi, ale na Kojšovskej holi sme boli posledný júlový víkend prvýkrát.

Volovské vrchy nás uchvátili už pred dvoma rokmi, výstupom na Volovec a tak sme sa rozhodli túto časť Slovenska navštíviť opäť. V autobuse ostalo voľných len pár miest. Po takmer trojhodinovej ceste sme vystúpili v Zlatej Idke /horská dedinka neďaleko Košíc/.

Na Kojšovu hoľu sme sa vybrali cez Idčianske sedlo a Golgotu. Pekný kraj, ktorý je v zime určite zaplnený lyžiarmi, o čom svedčili sedačkové lanovky a vleky. O kúsok vyššie sa to už len tak hmýrilo ľuďmi. Boli medzi nimi aj turisti, ale na svoje si tu prišli zberači lesných plodov. Kojšovská hoľa a jej okolie je obsiate čučoriedkami a zanedlho aj dozrievajúcimi brusnicami. Nedalo nám neochutnať. Jazyky nám sfialoveli za moment.

Kojšovská hoľa, rozľahlý hôľnatý vrchol s výhľadom na všetky svetové strany.

Na vrchole hole sídli objekt SHMÚ.Nádhera! Trošku pooddychujeme, čosi prehryzneme a pokračujeme ku Chate Erika. Chata je v súčasnosti z dôvodu rekonštrukcie zatvorená, ale kávičkári mali možnosť obslúžiť sa z kávomatu.

 

 

Posledných 10 km /cca 12 sme už mali za sebou/ vedie cez Spálenicu, Biely kameň, Rozsypaný kameň do obce Poproč. Aj keď obec s týmto názvom máme aj v našom okrese, rozdiel je od samého začiatku viditeľný. Kým „ten náš“ sa nachádza tiež v peknom horskom prostredí, ale len s pár domami a ľuďmi, ktorých spočítate na dvoch rukách, ten v Košickom kraji má cca 2800 obyvateľov a 7 krčiem, o. i. … .

V jednej z nich s názvom „Čierna ruža“ práve prebiehali prípravy na „Country večer“ s opekačkou a nás lákalo pridať sa, predsa len sme sa rozhodli vrátiť spoločne domov.

Dvaja turisti v „sedemmíľových čižmách“ stihli zájsť aj do Jasova a schladiť sa v Jasovskej jaskyni.

A tak máme za sebou ďalší z krásnych kútov nášho Slovenska, kde určite ešte niekedy zavítame. Keďže sú prázdniny, čas dovoleniek, najbližšia akcia je naplánovaná až na 26. august. Zamagurie a Park norodowy Pieny, či už turistika alebo splavovanie Dunajca na pltiach si nenechajte ujsť.

evon, KST Hnúšťa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.