Na vápencových vrcholkoch Tlstej a Ostrej

Na vápencových vrcholkoch Tlstej a Ostrej

Je sobotné ráno, v Blatnici 10 °C a pred nami 1300 m prevýšenie na dominanty Horného Turca: Tlstú a Ostrú. Prvé kroky viedli náučným chodníkom popri potoku k Blatnickému hradu. Dnes sú z hradu zachovalé iba zvyšky bášt. Zrúcanina hradu oddeľuje Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny. Na hrade prebiehajú konzervačné práce.

Nemôžme sa tu dlho zdržiavať, veď máme pred sebou náročný výstup.

Na vrchol vedú tri prístupové trasy: Jedna Blatnickou dolinou na Zadnú Ostrú, druhá Vápennou dolinou popri jaskyni Mažarná a tretia dolinou Konský dol. Hneď na začiatku niet pochýb, že sme v krasovom území. Skalné previsy obrastené machom, skalné terasy a pomedzi ne chodník kolmo alebo v serpentínach. Postupne listnatý les ustúpi ihličnatému, zjavia sa lúky s krásnymi kvetmi.

Výstup na Ostrú musíme absolvovať za pomoci reťazí. Vrchol nám ponúkol výhľad na všetky svetové strany. Obdivujeme Turiec, Malú Fatru, hrebeň Veľkej Fatry. Druhý z kopcov Tlstá nie je ostrý, je to rozložená mohutná hora, uprostred s veľkou lúkou, aj so skalnými bralami.

 

 

 

 

 

Lákadlom pre turistov je jaskyňa Mažarná, ktorú sme neobišli ani my. Prekrásna kvapľová výzdoba. Dno tvoria jazierka, štrbiny a pukliny.

Aj keď na začiatku túry sme sa nechtiac podelili na menšie skupiny, všetkých 51 turistov tieto pomerne náročné výstupy zvládlo. Obohatení novými zážitkami máme za sebou ďalšiu prekrásnu túru v Národnom parku Veľká Fatra.

Andy Ba, KST Hnúšťa

2 thoughts on “Na vápencových vrcholkoch Tlstej a Ostrej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.