NA OSTRÚ V ZNAMENÍ TURISTICKEJ 50-TKY

NA OSTRÚ V ZNAMENÍ TURISTICKEJ 50-TKY

Máj nie je len mesiac lásky.

Máj je aj mesiacom, kedy sa koná tradičný výstup na Ostrú.

Tento rok to už bolo po štyridsiatysiedmykrát. No ten tohoročný bol predsa len niečím výnimočný. Čím? Na Ostrú sme sa vydali po turistickom chodníku z Rimavskej Píly cez sedlo Prieslopky v „slávnostnom šate“. Nuž, ubehlo už päťdesiat rokov ako v Telovýchovnej jednote Iskra Hnúšťa došlo k založeniu turistického odboru. Kým sa tak stalo, táto činnosť bola viac menej živelná a neorganizovaná. Až po roku 1948 zjednotená telovýchova začala venovať tejto činnosti väčšiu pozornosť. K založeniu turistického odboru však došlo až v roku 1967.

Klub slovenských turistov Hnúšťa nadväzuje na činnosť odboru turistiky pri TJ Iskra Hnúšťa a od roku 1992 je občianskym združením. Jeho poslaním je uspokojovať mnohostranné záujmy a záľuby občanov v masovom rozvoji turistiky, výkonnostnej turistiky, ochrany prírody, značkovaní turistických chodníkov a propagácii turistiky vo všetkých jej formách. V záujme rozvoja turistiky spolupracuje náš klub aj s ďalšími organizáciami, zaoberajúcimi sa touto činnosťou. Sme dobrovoľnou organizáciou s právnou subjektivitou.

Dnes má náš klub 65 členov, ktorého predsedom je Ľubomír Klimo od roku 2014.

 

Podpredsedom klubu je Ondrej Király, dovtedy dlhoročný predseda klubu. Žiaľ, mnohí zo zakladajúcich členov už nie sú medzi nami. Výstupu sa predsa len jedna zo zakladajúcich členov zúčastnila. Vlastička Štugnerová /vtedy ešte Lomnická/.

Sme radi, že naše pozvanie prijali aj turisti susedných klubov, z Tisovca a Rimavskej Soboty.

Vzhľadom na daždivé počasie, aké v poslednom období zažívame, to naše sobotné bolo ukážkové

A tak v pokoji, za vtáčieho trilkovania a neskutočne dobrej nálady, sme si pochutili na výbornej kapustnici, ktorú nám po krátkej prestávke opäť navarili členovia Poľovníckeho združenia Ostrá, MUDr. Jozef Farkašovský a Mgr. Bohuš Ľupták. Aj týmto spôsobom im ešte raz ďakujeme.

Na pamiatku turistického jubilea obdržal každý účastník malý darček v podobe magnetky. Touto cestou ďakujeme aj Mestu Hnúšťa, ktoré nám finančne prispieva na našu činnosť a tak môžeme organizovať túry nielen v blízkom, ale aj vo vzdialenom okolí.

Vďaka patrí aj tým, ktorí sa rozhodli venovať nám 2% zo svojich daní. Budeme radi, ak sa počet členov v našom klube bude rozrastať aj naďalej. A čo dodať na záver?

Ubehlo päťdesiat rokov.
Koľko to asi bolo krokov?
Skoro vstávať, obliecť a ide sa!
Kam? No kde asi, do lesa!

Zodratých topánok, pľuzgierov na nohách,
to nevadí, tak krásne je na horách.
Či je leto, jeseň, zima a či jar,
vychutnávať si prírodu, krásny to dar.

Hory, lesy, radi Vás máme,
s veľkou úctou do Vás chodievame!
Prajeme si spoločne, všetkým veľa zdravíčka,
nech na každej túre, „znie nám z lesa pesnička!“

evon, KST Hnúšťa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.