Po stopách histórie na Sinci

Po stopách histórie na Sinci

Je začiatok novembra a to sa spája s tradičným výstupom na Sinec. Tak to bolo aj druhú novembrovú sobotu. Výstup sme si zvolili z Lehoty nad Rimavicou. Poniektorí už túto trasu absolvovali, no pre väčšinu z nás to bola premiéra.

Počasie sa mierne pokazilo, oproti predchádzajúcim dňom ale na našej turistickej chuti sa nič nezmenilo.

Z vlaku sme vystúpili v Rimavskej Bani a asfaltkou sme rýchlo uháňali až do Lehoty. Na chvíľu sme sa pristavili v Lehote, veď bolo „volebné ráno“ ale dedina ešte spala. Žltou značkou prechádzame cez lúky nad Lehotou a vchádzame do lesa, kde jeseň už kraľuje naplno. Vychutnávame si pod nohami šumenie lístia. Poniektorým sa podarilo uvidieť aj statné lane, ktoré svojou rýchlosťou prebehli okolo nás tak rýchlo, že sme ich nestihli ani odfotiť.

Pri horárni tradične opekačka: klobásky, slaninka a Števkove papričky nemohli chýbať.

V knižnom diele Pamätnosti Gemersko-Malohontské sa píše, že dodnes sa nachádzajú ruiny a rozvaliny bývalého opevnenia proti Turkom na Sinci.  A tu nám skrsla myšlienka tieto ruiny valu objaviť.

A naozaj, odbočka od značky a na naše prekvapenie nejaké náznaky po vale sú. Aj keď je to miesto zabudnuté v hustom poraste, uvideli sme skalné výbežky a viditeľnú priekopu. Ani jeden z nás si nevedel predstaviť ako to v minulosti vyzeralo. Sme radi, že sme toto miesto objavili. A milovníci histórie určite o vale na Sinci vedia viac.

 

Modrou značkou sme došli až na Burianku a keďže času bolo dostatok na záver sme si vychutnali výhľady na Rim. Brezovo, Likier a celú Hnúšťu s okolím.

Nemôžem zabudnúť pochváliť členov klubu o doplnenie značiek , ktoré sú otrebné na lepšiu orientáciu po Sinci.

Keďže turistických akcií v zime je pomenej, stretneme sa až v decembri na Mikulášskej túre.

AndyBa

 

One thought on “Po stopách histórie na Sinci

  1. Nádherné fotky,děkujeme.Jsme rádi,že vídíme naše hory kde jsme vyrůstali.Jenom škoda-chybí sníh,snad příště.Děkuji i bráškovi Lubkovi,že ho vidím na dálku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.