Sviatočná trilógia

Sviatočná trilógia

Krásne obdobie Vianoc je za nami a my sme to ako tradične prežili v horách.

Prvým z našich zimných cieľov trilógie je Fabova hoľa. 30 turistov z Hnúšte a Rimavskej Soboty začali túru pri chate CSM. Tu sa vytvorilo niekoľko skupiniek. Poniektorí sa vybrali cez Kučeľach na chatu Burda, iní zostali na Kučeľahu, rozložili ohník aby sa mali kde zohriať.

My, ktorí sme sa rozhodli, že trasu absolvujeme až na vrchol, mali sme čo robiť. Hlboký sneh, chodník prešlapaný slabo, prognóza na výhľad z vrcholu – žiadny. Nevadí, aj takáto turistika má svoje čaro. Aj keď nám celá trasa trvala o čosi dlhšie, všetci sme sa postupne zišli pod Kučeľahom a pobrali na vlak. Pri zostupe nám chôdzu spestruje ľaď, ktorý bol na ceste a tak sme boli radi, že sme všetci šťastne dorazili na vlakovú stanicu.

Druhá časť trilógie bola naplánovaná na 30. december (sobota) na Klenovský Vepor.                      Aj keď od predchádzajúcej turistiky ubehlo len pár dní, počasie ukázalo aj svoju krajšiu stranu. Pripadlo pár centimetrov snehu, po hmle ani stopy, viditeľnosť dobrá a 35 turistov v dobrej nálade postupne vystupuje na Vartu. Tešili sme sa, že cesta na Vartu bola prejazdená aspoň jedným autom, čo nám uľahčilo rýchlejší výstup.

Pri chate sa rozložil ohník, niečo sa pieklo, bolo sa treba aj zahriať, buď teplý čaj alebo niečo ostrejšie…

Aj tu sa poniektorí rozhodli, že na Vepor nebudú pokračovať a zostali na chate. Po dlhšom občerstvení zišli k lyžiarskej chate na Skorušine a počkali na autobusový spoj. Tí odvážnejší sa vybrali až na vrchol. Kedže svah naberal na sklone, snehu pribúdalo, aj tempo sa výrazne spomalilo.

Chodník síce nebol prešlapaný ale išlo sa dobre. Aj výhľadmi sme sa pokochali. Predsilvestrovský deň nám dopadol na výbornú.

Celou trasou sme sa cítili ako v rozprávke. Krásna zimná príroda.

Tretia časť trilógie pripadla na Silvestra (nedeľa) a to výstupom na Stolicu. Tejto túry sa zúčastnili len turisti z Rimavskej Soboty a to na bežkách, za čo im patrí náš obdiv.


Tohtoročná trilógia prebehla v príjemnej sviatočnej atmosfére. Postretali sa tu ľudia opäť po roku, pospomínali na rôzne zážitky a odchádzali domov obohatení o pekné zimné zážitky.

 

Najbližšia turistická akcia sa koná 20.1. 2018 – 34. ročník Márie Széchy.

AndyBa, KST Hnúšťa

One thought on “Sviatočná trilógia

  1. Krásné fotky,Slovenské rudohorie s Klenovským Veprom,nemajú chybu.Dakujeme bráškovi Lubkovi Klimovi,Igorkovi Hruškovi,že sme ich mohli vidiet na dialku,sestra Oli a švagor Mini z Havířova.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.